Polonya'da Üniversite, Polonyada Eğitim, Polonya'da Üniversite Eğitimi
Agents Zone Ana Sayfa

Wroclaw

°C

Hava

RÜZGAR: m/s,
BASINÇ hPa

Wroclaw'da Old Town

Tumski Köprüsü

Tumski Adası’nda Japon Bahçeleri

EURO 2012 için inşa edilen Wroclaw Stadium’u

Rengarenk Multimedia Çeşmesi

Orta avrupanın öne çıkan şehirlerinden olan şaşırtıcı güzellikteki Wroclaw,bazınlarının Venedik ve Amsterdam ile kıyaslamasını sağlayan 112 Köprü ve 12 Adası ile Odra Nehri’nin kıyısında yer alır. Wroclaw konumu,ılımlı havası,ilgi çekici tarihi güzellikleriyle turistleri mıknatıs gibi çeker.

Wroclaw çok iyi yönetilmekte olan bir şehirdir. Şehrin belediye başkanı partilerden bağımsız bir kişidir ve de Wroclaw’da oldukça fazla popülerdir. Wroclaw aynı zamanda EURO 2012 olarak da bilinen Avrupa Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yapacak şehirlerden biridir. Wroclaw bunun yanında 2016 Avrupa Kültür Başkenti için en önemli adaylardandır.

Silesia eyaletinin başkentinde ,etkileyici mimari yapısı içinde Alman,Avusturya ve Prusya stilleri en etkili olanlardır. Şerhin Old Town bölgesi, avrupa’nın ikinci en büyük kent meydanı olan Rynek ile kaçırılmaması gereken bir yerdir. Arnavut kaldırımlı dar sokaklar ile bezeli, labirente benzeyen el sanatları dükkanları ve sanat galerileri arasında kaybolmalı bir kere. Şehri gezmeye başlamadan önce veya geziniz sırasında, şehirde bolca bulunan ve de lezzetli tatlı ve atıştırmalıkları ile göz dolduran kafeler ile şehre hoş bir merhaba diyebilirsiniz.

NŞehre yapılan hiç bir gezi Ostrów Tumski adasna yapılan bir ziyaret olmadan tamamlanmış sayılmaz- Muazzam Gotik basilika ve diğer 4 küçük kilisesi ile. Çok fazla kentleşmeden etkilenmemiş, tuğla döşeli sokakları ve elle yakılan gaz yağı lambaları ile yüzyıllar öncesine götüren bir hayal gibi bir atmosfer düşünün. Eğer şehirde bir kaç gün geçirecekseniz, Mayıs’tan Ekim’e kadar yapılabilen, Odra nehrinde bir gezi ayarlayarak kentin güzel ve değişik köprülerin tadına varmayı unutmayın.

Gerçek bir Leh tecrübesi için, Niskie Laki bölgesinde Pazar sabahları kurulan bit pazarını keşfetmeli. Burada eski Leh deyiminde de , “ sabun ve meyve konservesi” , anlatılmak istediği gibi neredeyse herşeyi bulabilirsiniz.

Bugün Wroclaw benzeri olmayan kültürel zenginlikler ile bezeli baskın olarak bir üniversite kentidir. Yıl boyunca bir çok festival ve etkilnlikler düzenlenmektedir, bunlardan en çok bilini ise Wratislavia Cantas’tır. Bu festival dahilinde Wroclaw’ın kiliseleri ,orataryo ve kantatların sahnelendiği büyük müzik hollerine dönüştürülür . Rynek’teki yeni yıl kutlamaları da her zaman çok büyük kalabalıkları kendine çekmektedir. Lehler’in doğuştan gelen “hiçbirşeyden bir şey yap” özellikleri en iyi barların içinde nasıl eğlendikleri görülerek anlaşılabilir.

Wroclaw sokaklarında küçük cüceleri görmeniz, Leh votkasını çok kaçırmanızda kaynaklanmamakta. Bunlar şehri yönetenler tarafından şehrin çeşitli yerlerine yerleştirilmişlerdir. Bunun nedeni Orange Alternative’e atıfta bulunmaktır, bu akım komunizme karşı yapılan en ilginç karşıt hareketlerden biridir. Bu hareketin üyeleri zamanında sloganlarını ve propagandalarını turuncu cüceler boyayarak yaparlarmış. Bugün bütün bu küçük taş figürler gece lambalarına tırmanan bir şekilde, çamaşır yıkarken veya bir güvercin uçururkene görülebilirler.

Polonya’nın modern bir metropolis olan dördüncü en büyük şehri ,Wroclaw kentsel bir çok değer barındırmaktadır.

Kültür


Wroclaw buram buram kültür kokan bir şehirdir. Bir Opera binası, operet’i ve bir çok tiyatrosu vardır. Şehir Jerzy Grotowski’nin deneysel Laboratorium Tiyatrosuna ev sahipliği yapmıştır, bunun yanında şair Tadeusz Rozewicz ve de Wroclaw pandomim tiyatrosunun da kurucusu olan Henryk Tomaszewski’ye de ev sahipliği yapmıştır. Wroclaw’da gezmeye değer bir çok müze de mevcuttur.

Wroclaw’ın ev sahipliği yaptığı en etkileyici şeylerden biri ünlü Racławice Panorama’dır. Jan Styka ve Wojciech Kossak’ın da dahil olduğu bir ressam grubunca boyanmıştır. Bu kocaman 360 derece boyanmış yuvarlak bir anıttır. 120 metre çember çapı ve 15m’lik uzunluğu ile Raclawice savaşını simgeler. Bu savaşta Lehler, Rusları 1794’te Tadeusz Kosciuszko’nun önderliğinde yenilgiye uğratmışlardı.

Eğitim

Eğer Old Market Square’de yürüyüş yapıyorsanız Wroclaw Üniversitesinin Barok mimarisini gözden kaçırmanız imkansız. Ve de büyüleyici eserlerle dolu Leopoldine salonu ile muhteşem freskleri barındıran Üniversite kilisesi de kaçırılmaması gereken yerlerdir.

Wroclaw Üniversitesi şehirde bulunan 35 yüksek öğretim kurumundan biridir. Üç yüzyıldan daha eskiye dayanan zengin bir geçmişe sahiptir. 20.yy’ın başlagıcından bu yana Wroclaw Üniversitesi Theodor Mommsen, Philipp Lenard, Eduard Buchner, Paul Ehrlich, Fritz Haber, Friedrich Bergius, Erwin Schrödinger, Otto Stern ve Max Born gibi 9 adet Nobel ödülü sahibini yetiştirmiştir. Bugün Wroclaw Üniversitesi bölgedeki en büyük üniversite konumundadır.10 fakültede 40,000’den fazla öğrenci,1300 civarı doktora öğrencisine ev sahipliği yapmaktadır.Üniversite öğrencileri sadece akademik başarıları ile değil , sosyal hayattaki başarıları ile de nam salmışlardır. 2007’deki Thanks Jimi Festival’inde gitar çalma dalında Guinness rekorunu kırmışlardır.

Başa Dön
Sayfalar:   1

Yorumlar (3)


bharat
gün: 2015-06-18
Rate: 5.0 /5.0
5/5
Güvenlik
5/5
Şehir ulaşım
5/5
İşleri
5/5
Restoran ve barlar
Favori yerinizi şehir:
Mounttabu
Genel yorum:
thanks
bharat
gün: 2015-06-18
Rate: 3.0 /5.0
maly
gün: 2013-01-21
Rate: 4.8 /5.0
5/5
Güvenlik
5/5
Şehir ulaşım
4/5
İşleri
5/5
Restoran ve barlar
Favori yerinizi şehir:
tabi kide Rynek ve old town.
Genel yorum:
Kesinlikle mükemmel bir şehir, genç ve dinamik yapısı okul hayatı için mükemmel bi yer. Canınız sıkıldıgında gidebileceğinz çok farklı ortamlar var, sinema, tiyatro, gece klüpleri, barlar ve niceleri. Zamanın nasıl akıp gittiğini fark edemeyeceğiniz bir şehir.
Sayfalar:   1

Your opinion is important to us...

Be Honest!

Share your opinion about the city with others. Write what you like or dislike, what are your favorite places, what is worth seeing. You can also discuss about public transport, entertainment, prices, people and life style in a particular polish city.

Would you recommend this city to others?

Comment:

Name or nickname
City
Güvenlik
Şehir ulaşım
İşleri
Restoran ve barlar
Favori yerinizi şehir:
Genel yorum:
Re-write code from image: