Polonya'da Üniversite, Polonyada Eğitim, Polonya'da Üniversite Eğitimi
Agents Zone Ana Sayfa

Cracow

°C

Hava

RÜZGAR: m/s,
BASINÇ hPa

Market Square

Geceleyin Wawel Kalesi

Kazimierz bölgesindeki tarihi sinagog

Wawel Kalesi avlusu

Market Square’de bulunan Inside Cloth Hall

Wieliczka ‘daki tarihi tuz madenleri

Krakov ülkenin en eski şehirlerinden,eski başkentlerinden biri olup, Krallara ev sahipliği yapmış bir şehirdir.Polonya’nın güneyinde, Vistula Nehri’nin kıyısı ile Tatra dağları arasında bir ovada yer almaktadır. Elverişli konumu sayesinde güney Zakopane veya Wroclaw gibi güney şehirlerini ziyaret için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Krakov tarih ile yoğurulmuş bir şehirdir. Yüzyıllar boyunca dünyanın her yerinden bilim adamları ve sanatçıların ilgi odağı olmuştur. Bu gelen insanlar sayesinde Avrupa kültüründeki en önemli akımları da yansıtabilen, tarih ile dolu bir şehir haline gelmiştir. Şehir aynı zamanda , Kuzey veya İkinci Roma İmparatorluğu’nun Atina’sı olarak da adlandırılmıştır.

Şehir merkezi bir çok klise,konak, ilgi çekici meydanlar,parklar ve anıtlar ile doludur. Şehrin ruhunu hissedebilmek için bir gün kesinlikle yeterli değildir. Krakov’un büyülü atmosferi bir çok uluslararası sanatçı ve yazara ilham vermiştir. Ziyaretçiler hep şehre aşık olarak terk eder, ve er ya da geç şehre tekrar geri dönerler. Krakov’a yapılan bir gezi,aynı zamanda zamanda yapılmış bir gezi gibidir. Old Town’ın hafif rüzgarlı, arnavut kaldırımlarında zaman adeta durur.(örnek olarak Kanonicza sokağı) Buranın UNESCO Dünya Miras listesinde olmasına şaşırmamalı.

En önemli yerler:


Pazar Meydanı (Main Market Square)

The Main Square (Rynek Główny) Avrupa’daki en büyük ortaçağ’dan kalma meydanıdır. Bu meydan şehrin kültürel ve sosyal hayatının odak noktasıdır. Düzenli olarak konser ve etkinliklere ev sahibi yapar , yüzlerce turist ve şehir sakini için de buluşma noktasıdır.

Meydanın doğusunda, buraya nazır durmakta olan St. Mary´s Kilisesi bulunur. Her saat, 13.yy’daki tatar baskınını anmak adına,kilisenin yüksek kulesinden hejnał çağrısı yapılır. Pazar meydanı aynı zamanda ziyaretçilerin sadece Krakov’a özel bazı gelenek ve karakteristikleri yaşayabilecekleri bir yerdir. Lajkonik geçidi, Haziran’da olan Krakov’un Hobi Atı(Hobby Horse of Krakow), Fowler Kralı’nın tahta çıkışının canlandırması,en güzel Krakov evi’nin seçildiği Aralık yarışması gibi.

Merkeze konuşlanmış olan Cloth Hall, 12.yy’dan kalma bir yapı olup, gerçekte kıyafet ticareti için tasarlanmıştır. Bugünse burada, yöresel el yapımı eşyalar satın alabilir veya en güzel multimedya tarih müzelerinden birini ziyaret edebilirsiniz.

The Royal Castle(Kraliyet Kalesi)

Pazar meydanından bir kaç yüz metre ötede yer alır. Wawel tepesinde yer alır, Krakov panoramasının en iyi gözlenebileceği noktadır. Wawel Katedrali taç giyme törenleri ile,cenazelere ev sahipliği yapmış önemli bir katedraldir. Buranın kökleri 1000 yılına dayanmaktadır. Ziyaretçiler aynı zamanda Flaman ustaların elinden çıkmış olan kraliyet odalarını görmeli, buralardaki halılara özellikle dikkat etmelidirler. Wawel Katedrali Polonya kralları, ulusal kahramanları ve şairlerin mezarlarını barındıran, ulusal bir Pantheon’dur.

Kazimierz

Kazimierz günümüzün en revaçta olan, ve devamlı gelişen bölgesidir. Eskiden bağımsız bir yerleşim alanı iken bugün daha çok şehirin içinde kalmıştır ve Wawel Tepesinden rahatça erişilebilir. Steven Spielberg sayesinde bu bölge daha önce beyazperdeye de taşınmıştır, bu bölgede Oscar’lı Schindler’in Liste’si filmini çekmiştir. Bölgeye özel bir ambiyans veren binaları ile, 1939’a kadar Krakov’un en büyük Yahudi yerleşim birimi olmuştur. Ziyaretçiler bu bölgedeki sinagogları gezebilir, ve de lüks Musevi restoranlarının zevkini çıkarabilirler. Her yaz, bu bölgede dünyanın her yerinden ziyaretçi çeken Yahudi festivalleri yapılmaktadır.

Culture

Wilhelm Feldman , Who desires to know the spirit of Poland, let him seek it in Krakow (Her kim ki Polonya’nın ruhunu hissetmek ister, Bırakın onu Krakov’da arasın) yazmıştır.Krakov’a yapılacak bir gezi müzik,sanat,edebiyat ve şiir meraklıları için rüya gibi bir zaman geçirmek anlamına gelir. Şehir, bir çok ünlü Polonya aktör-aktristinin de ter dökmüş olduğu Eski Tiyatro’su(Teatr Stary) ile ünlüdür. Bugüne kadar ünlü Polonyalı sanatçıların eserleri bu sahnede sahnelenmiştir. Krakov’da 13 tiyatro ve bir de filarmonu salonu bulunur. Krakov Galerileri hem klasik hem de modern sanatın örnekleinden parçalar içerirken aynı zamanda avant-gard sergilere de ev sahipliği yaparlar. Burası sanatseverler için eşsiz bir merkezdir.

Krakov’da iken yerel lezzetleri denemeyi de unutmayınız. Old Town bölgesi,yerel ve yabancı lezzetler sunan restoran, kafeler ile doludur.

Eğitim

Krakov aynı zamanda ünlü ve de saygı duyulan bir akademik merkezdir. Her sene 170 000’in üzerinde öğrenci Krakov’daki 25 yüksek öğretim enstitüsüne devam etmektedir. Bu enstitülerin arasında en büyüğü 650 yıllık olan Jagiellonian Üniversitesi’dir.(Kuruluş:1364) Tıp okulu(Collegium Medicum) ile beraber toplam 45 000 öğrencisi ve 6700 fakülte mensubu bulunmaktadır. Diğer eğitim kurumları arasında: Krakow University of Technology, Krakow University of Economy, AGH University of Technology,sanat akademileri , öğretmen okulları, meslek okulları ve Ticaret okulları bulunmaktadır.

BaşaDön
Sayfalar:   1

Yorumlar (3)


Marco
gün: 2011-05-24
Rate: 3.0 /5.0
1/5
Güvenlik
3/5
Şehir ulaşım
5/5
İşleri
3/5
Restoran ve barlar
Favori yerinizi şehir:
Akure
Genel yorum:
I would like to be in poland. Thanks
Patrick
gün: 2011-01-22
Rate: 3.5 /5.0
4/5
Güvenlik
3/5
Şehir ulaşım
3/5
İşleri
4/5
Restoran ve barlar
Favori yerinizi şehir:
Cracow's Historic Centre
Genel yorum:
What a wonderful city to visit. There is so much rich heritage that can be experienced in a easy walk. We visited the Old Jewish Sector, the Crown Royalty sector of Kings, the statue of Pope John II, and the center city and market square. So wonderful, so nice, such warmth. Do not pass up an opportunity to visit Krakow.....
Loulou
gün: 2011-01-05
Rate: 3.0 /5.0
3/5
Güvenlik
3/5
Şehir ulaşım
3/5
İşleri
3/5
Restoran ve barlar
Favori yerinizi şehir:
Not yet.
Genel yorum:
Going to Krakow for a few days on holidays, and would like to know where to go out and see places, don't speak Polish?
Sayfalar:   1

Your opinion is important to us...

Be Honest!

Share your opinion about the city with others. Write what you like or dislike, what are your favorite places, what is worth seeing. You can also discuss about public transport, entertainment, prices, people and life style in a particular polish city.

Would you recommend this city to others?

Comment:

Name or nickname
City
Güvenlik
Şehir ulaşım
İşleri
Restoran ve barlar
Favori yerinizi şehir:
Genel yorum:
Re-write code from image: