Polonya'da Üniversite, Polonyada Eğitim, Polonya'da Üniversite Eğitimi
Agents Zone Ana Sayfa

Warsaw

°C

Hava

RÜZGAR: m/s,
BASINÇ hPa

Old Town’da bulunan Royal Castle

Palace of Culture and Science(Kültür ve Bilim Sarayı)

Copernicus Science Centre(Kopernik Bilim Merkezi)

Warsaw Rising Museum(Varşova Kalkınma Müzesi)

Varşova Teknoloji Üniversitesi – Ana Bina

Görülmeye değer, Polonya’nın başkenti Varşova’ya hoşgeldiniz. Kendine has atmosferi ile sizi sarıp-sarmalayacak bir şehir. Varşova avrupa’nın tam kalbinde, doğu-batı, kuzey-güney ticaret yollarının kesişme noktasında yer alır. Doğu ile Batı, ikisinden de etkilenen, geleneklerin modernlikle buluştuğu bu şehirin atmosferi ve tarihi ile adeta büyüleneceksiniz.

Sizi zıtlıkların buluştuğu bu şehri keşfetmeye çağırıyoruz. Bütün sokaklarda tarihi yapıtlar ve modern mimari beraberce yer alır. 2. Dünya Savaşı sırasında zarar gören tarihi konaklar, binalar, mimari kolmpleksler o kadar güzel ve özenilerek restore edilmişlerdir ki , gerçek hallerinden ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Tipik kentselleşme dahilinde şehir, bir çok yeşil alan ve de parklar ile donatılmıştır

Bu capcanlı avrupa metropolisini görmeniz için ısrar ediyoruz. Ziyaretinizden unutulmayacak hatıralarla döneceksiniz. Biraz daha uzun süre geçirmeye karar verenleri ise, Varşova memnun etmeye devam edecektir.

VARŞOVA TOP 10


Old Town

Şehrin yeni kısmından(New Town), Old Town(Eski Şehir) bölgesine yapılacak bir yürüyüş sizi şehir yaşamının telaşından kurtarır. Atmosferik dar sokaklar,meydanlar ve de sıcak kafeleri kendine has bir tarih yaratır. Yazları da, hem yeni hem eski bölgelerdeki meydanlar müzikal ve de teatral etkinlikler için sahnelere ve de açık hava sergilerine ev sahipliği yaparlar.

Łazienki - Królewskie Park - Saray Tesisi

Łazienki’deki Park ve konak Avrupa’da bulunan aynı tarz komplekslerin en güzellerinden biridir. 17.yy’da kurulan ve de içinde bir çok mimari anıta ev sahipliği yapan bu parktaki en önemli anıt, Polonya’nın son hükümdarı olan, Kral Stanislaw August Poniatowsk için yapılan saraydır, parkta bulunan adada konuşlanmıştır.Bu saray krala yazlık evi olarak hizmet etmiştir, burada yapılan Perşembe yemekleri meşhurdur. Bu yemeklerde kral şaşalı sevgililerini ve de ülkenin elit insanlarını ağırlamıştır.

Wilanów Park-Saray Tesisi

Burası ,önce Kral Jan III Sobieski , sonrasında Augustus II sonrasında da bazı aristokrat ailelerin yazlık ikamet adresi olarak kullanılmıştır.Avrupa Barok mimarisinin iyi bir örneği ve de Cumhuriyete olan bağlılığın bir simgesidir. Sarayın etrafı şaşalı iki katlı bir Italyan usülü Barok bahçe ve de romantik İngiliz usulü park ile kaplıdır. Wilanów önemli kültürel organizasyonlar ve konserlerin yapılma noktasıdır. Burada bulunan eski ahırlar , şimdinin Poster Müzesini bünyelerinde barındırmaktadır.

Kültür ve Bilim Sarayı

Yapımı 1955 yılında tamamlanan Kültür ve Bilim Sarayı, “Sovyet insanlardan bir hediye” olarak yapılmıştır ve de Sosyalist Realist mimarinin en somut örneklerindendir. Bina halen Polonya’nın en yüksek binasıdır ve içerisinde barındırdığı tiyatrolar,sinemalar,konser ve kongre salonları ile kültürel bir merkez halini almıştır. Binanın 30. Katında bulunan şehri gözlem platformu,Varşova’yı panoramik olarak izleeye olanak sağlar.

Varşova Kalkınma Müzesi (Warsaw Rising Museum)

Varşova ayaklanmasının 60. Yıl dönümü olan 2004 yılında açılmıştır. Müze, ülkenin bağımsızlığı için savaşan ve ölen insanları onurlandırmak için de yapılmıştır. Eski bir tramvay güç istasyonunda kurulmuş olan müzede ziyaretçileri, interaktif görüntüler video kesitleri ve fotoğraflar beklemekte.

Kopernik Bilim Merkezi

Kopernik Bilim Merkezi Varşova Belediyesi ile Polonya Eğitim Bakanlığı’nın ortak finansmanı ile kurulmuştur. İçerisinde 350’den fazla interaktif deney barındırmaktadır, bu deneyler ile ziyaretçiler deneyerek bilimin tüm yasalarını kendileri öğrenerek ,keşfedebilirler. Bu enstitü Polonya ve Avrupa’daki benzerleri arasında en büyüklerinden biridir. Müzenin ilk kısmı 5 Kasım 2010’da açılmıştır, ikinci kısmının ise 2011’de açılması planlanmaktadır.

Varşova Üniversitesi Kütüphanesi

TKütüphanenin açık kitapları simgeleyen ön cephesi,Varşova’daki modern mimari öreneklerinden en ilgi çekicilerinden biridir.Teras bahçesi halka açıktır. Burası aynı zamanda Think Poland ofisinin olduğu yerdir.

Praga Bölgesi

Varşova’nın sağ kıyısı son zamanlar sanatsal bir bölge konumuna gelmiştir. Right-bank Warsaw has recently acquired the status of an artistic district.Bölgede bulunan post-endüstriyel binalar ile konaklar sanat stüdyolarına,tiyatrolara ve de son moda klüplere dönüşmüştür. Ząbkowska Sokağı ve 11 Listopada savaştan sonra hala ayakta kalabilmiş bölgelerin en iyi örneklerindendir.

Fryderyk Chopin ile alakalı yerler

Fryderyk Chopin hiç şüphesiz ki Varşova’nın en ünlü simasıdır. Hayatının ilk 20 yılını bu şehirde geçirmiştir. Bu şehirde müzik okumuş,sosyalleşmeyi öğrenmiş ve de ilk konserlerini vermiştir. Varşova sokaklarını gezerek , onun kaldığı ve gittiği yerleri görecek,gezeceksiniz.Varşova, onun yeteneğini borçlu olduğu bir çok yer ve iz taşımaktadır. Varşova, dünyanın en çok Chopin hatırası taşıyan yeridir.

Eğitim

Varşova ülkedeki en büyük ve en önemli eğitim merkezlerinden biridir. Şehir , 60 tane yüksek öğretim enstitüsü dahilinde, 230 000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Okuyan öğrenci sayısı olarak Varşova , Krakow ile Wroclaw’dan önce gelmektedir. Başkentteki en prestijli okullardan bazıları: Warsaw University of Technology and SGH Warsaw School of Economics.

Varşova Üniversitesi yıllar boyunca ülkedeki en büyük üniversite olarak kalmıştır ve de Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinden biri olmuştur. Kampüsünün ana kısmı Krakowskie Przedmiescie Sokağında yer alır, ki burası da Royal Castle ve Old Town’a hiç de uzak değildir. Eğer tarihi kampüs içinde biraz yürüyüp,sonrasında da Vistula Nehrine doğru bir parktan geçerseniz,müthiş teras bahçesi ile ödüllü bir yapı olan yepyeni Varşova Üniversitesi Kütüphanesine ulaşırsınız. Burası Think Poland ofisinin olduğu yerdir.

The Warsaw University of Technology (Varşova Teknoloji Üniversitesi) Polonya’daki teknoloji enstitülerinin önderlerinden biri, Orta Avrupa’dakilerin de en büyüklerinden biridir. Bilim ve Teknolojinin ana dallarında okuyan , yıllık olarak 35000 öğrenci burada eğitim görmektedir. Rzeczpospolita gazetesinin 2008 yılında gerçekleştirdiği bir ankete göre, Polonya’daki firmaların ileri gelenlerini , yüzde olarak en çok Varşova Teknoloji Üniversitesi mezunları oluşturmaktadır.Polonya’nın lider 500 firması arasındaki 9 yöneticiden biri bu üniversite mezunudur!

Varşova’da hangi üniversiteyi seçerseniz seçin, kaliteli bir eğitim alacağınızdan emin olabilirsiniz!

BaşaDön
Sayfalar:   1   2   3   4

Yorumlar (17)


MUHAMMAD
gün: 2012-12-05
Rate: 3.0 /5.0
3/5
Güvenlik
3/5
Şehir ulaşım
3/5
İşleri
3/5
Restoran ve barlar
Favori yerinizi şehir:
warsa
Genel yorum:
my email address is ali9t4@yahoo.com
MUHAMMAD
gün: 2012-12-05
Rate: 3.0 /5.0
3/5
Güvenlik
3/5
Şehir ulaşım
3/5
İşleri
3/5
Restoran ve barlar
Favori yerinizi şehir:
my favrout place is warsa
Genel yorum:
i want more information about study in poland.can anyone help to me,
CHUKWUNENYE BEN
gün: 2012-12-05
Rate: 3.0 /5.0
3/5
Güvenlik
3/5
Şehir ulaşım
3/5
İşleri
3/5
Restoran ve barlar
Favori yerinizi şehir:
I like kl central ,is a sight seeing area in malaysia but i don't like going there due to their racism
Genel yorum:
i really want know more about international study work and study in Poland.
CHUKWUNENYE BEN
gün: 2012-12-05
Rate: 3.0 /5.0
3/5
Güvenlik
3/5
Şehir ulaşım
3/5
İşleri
3/5
Restoran ve barlar
Favori yerinizi şehir:
Lagos is my favorite
Genel yorum:
I'm Ben from Nigeria ,i would like to study bachelor degree course,management at warsaw university and i will like to know more about work and study in Poland.
CHUKWUNENYE BEN
gün: 2012-12-05
Rate: 3.0 /5.0
3/5
Güvenlik
3/5
Şehir ulaşım
3/5
İşleri
3/5
Restoran ve barlar
Favori yerinizi şehir:
Lagos is my favorite
Genel yorum:
I'm Ben from Nigeria ,i would like to study bachelor degree course,management at warsaw university and i will like to know more about work and study in Poland.
Sayfalar:   1   2   3   4

Your opinion is important to us...

Be Honest!

Share your opinion about the city with others. Write what you like or dislike, what are your favorite places, what is worth seeing. You can also discuss about public transport, entertainment, prices, people and life style in a particular polish city.

Would you recommend this city to others?

Comment:

Name or nickname
City
Güvenlik
Şehir ulaşım
İşleri
Restoran ve barlar
Favori yerinizi şehir:
Genel yorum:
Re-write code from image:


polonya, polonyada üniversite, polonyada eğitim, polonyada yüksek lisans, polonyada master, polonyada üniversite eğitimi