Turizm | Think Poland
Agents Zone Ana Sayfa
Polonya Deniz Kıyısı
Göller Bölgesi
Polonya Yaylaları
Dağlık Araziler
Dağlar
Kır Turizmi


Turizm

Eğer ki gezmeyi ve keşfetmeyi seviyorsanız, Polonya tam size göre bir ülke! Burada heyecan verici , tarihi doğanın, deniz kıyılarının ve dağlık mesire yerlerinin yanında,bazılarının tarihi orta çağlara dayanan coşkulu şehirleri de bulabilirsiniz! Polonya çok sayıda coğrafi bölgesi ile değişik manzaralara, turist cazibe merkezlerine ve değişik iklimlere sahiptir. Polonya’da herşeye sahibiz: Kumullara, ilkel ormanlara, göller bölgesine carved out by glaciers,oymalı buzullara,dümdüz yaylalara. Yüksek Dağlara ve nazik bayırlara, Avrupa’daki tek sıradağlara ve hatta bir çöl bölgesine! Sadece doğası ile bile bir çok şey vaad etse de, bunun yanında daha bir çok vaadi var Polonya’nın! İlgi çekici perili şatoları,ve de UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan atraksiyonları ile.


Polonya Deniz Kıyısı

image

Eğer ki sahilleri, ormanları ve de uzun yürüyüşleri seviyorsanız, Polonya’nın deniz Kıyısına bir gezi yapmalısınız. Tablo gibi manzaralar eşliğinde çok eğlenebilirsiniz. Almanya sınırında yer alan Szczecin ‘dan Almanya’ya da bir gezi yapabilirsiniz. Meşhur Akvaryumu da dahil olmak üzere şehrin kendisinin de size sunacağı çok şey var. Buradan Polonya’nın Baltic Denizi’ndeki tek adası olan Wolin Adası’na bir gezi de yapabilirsiniz. Slowinskie kıyısı ise mükemmel kumsalları ile ziyaretçilerini beklemekte. Burada bir çok kıyı kasabasının kurulmuş olmasına şaşırmamalı. Ulusal Slowinski Parkı, bisikletçiler için biçilmiş kaftan. Falezler ve de kumullar Polonya sahil şeridinin bir başka karekteristiğini oluşturmakta. Eğer ki kıyı şehirlerini seviyorsanız Gdansk.’ı kaçırmak olmaz! Muazzam kalıntılar ve de mimarinin incileri sizi beklemekte. Şehirden Hel Peninsula’ya su tramvayı ile geçiş yapabilirsiniz. Yani Polonya’nın en dar şeridine.Hel kasabasında müthiş bir fok balığı habitat’ına ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bölge en çok da rüzgar sörfçüleri ile nam salmıştır. Bu böle Polonya’da bu sporün icra edilebileceği en iyi yerdir. Polonya Kıyıları mimari ve doğa meraklıları için müthiş yerlerdir. Deniz kenarı iklimi ülkenin geri kalanına göre daha ılımandır. Kışlar daha sıcak, yazlar ise diğer kısımlara göre daha soğuk geçer. Aynı zamanda Polonya’nın bu bölümü oldukça rüzgarlıdır. Havadaki nem oranından dolayı alerji sıkıntısı olanlar için biçilmiş kaftandır. Bölgenin altyapısı da oldukça iyidir, spontane olarak bu bölgeye geziler yapıp kalacak yerler bulabilirsiniz.

BaşaDön

Göller Bölgesi

image
image

Ülkede bir çok göl ve göller bölgesi vardır. Polonya’da üç tane göller bölgesine sahibiz: , The Pomorze and Wielkopolskie göl bölgeleri. Mazuria bir kaç tane turistik bölge içermektedir, bunların içinde Müthiş Mazurian Gölü buzulları da vardır. Bunlar yelkencilik için uygun olan en büyük Leh gölleridir. Bütün Mazurian gölleri müthiş doğal kanllar ve akarsular ile birbirine bağlanmaktadır, bunları yelkenle gezebilirsiniz. Eğer su kayağı ile ilgileniyorsanız siz de hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Mazuria bir çok kültürel festival’e de ev sahipliği yapan bir bölgedir. Mrągowo’daki Picnic Country gibi, bu festival, Avrupa’nın bu bölgesindeki tek country müzik festivalidir. Buraya gelmek için en iyi zaman ,kışlar oldukça uzun ve buzlu olduğundan ,yazdır. Suwalki bölgesi Polonya’nın kuzy kutbudur.

Pomorze göller bölgesi ise, küçük göller bölgelerinden oluşmuştur. Drawskie, Kashubian ve Tuchola ormanı. Mazurian bölgesinde olanlara nazaran bu bölgedeki göller daha küçüktür,fakat gölleri büyük ormanlar ve akarsular çevrelemektedir. Pomorze Polonya’nın en az nüfus youğunluğuna sahip bölgelerindendir. Eğer ilkel doğal yaşamı ve vahşi doğayı seviyorsanız,burası size göre! Bölge sahil şeridine göreceli olarak yakın ve de iklimi ılımandır.

Wielkopolska’nın Jeolojik tarihinden dolayı , bölgede bir çok buzul gölü mevcuttur. Bölgenin düzlük yapısı ve de geçici iklimi , bölgeyi tarıma elverişli hale getirmektedir. Wielkopolska şehir gezileri yaparken aynı zamanda ormanlara uzun haftasonu gezileri yapmaktan hoşlananlara göre. Wielkopolska Göller Bölgesinde bir çok tarihi ve kültürel yer vardır gezilmesi gereken. UFO’lara ilgi mi duyuyorsunuz, O zaman nasıl oluştuğu bilinmeyen dairelerin çizildiği Wylatowo’ı da görmelisiniz.


BaşaDön


Polonya Yaylaları

image

Arkadaş canlısı ve huzur veren, ahenkli tabiatların dostu musunuz? Polonya ova ve yaylalarına bayılacaksınz. Meyve ve mantarlar ile dolu eski ormanlarda yürüyüşler yapabilirsiniz. Aynı zamanda keşfedilecek şehirler ve de kasabalar da var. Hepsi geçmişten beri insanlığın yerleşim yeri olarak kullandıkları Polonya düzlüklerinde.

Warşova ve Bug nehirkıyıları Polonya’nın Masovian düzlüklerinin görülmesi gereken en önemli yerleridir. Bir çok akarsu buradaki ovaların ortasına dökülmektedir. Bölgenin en büyük atraksiyonu, aynı zamanda ülkenin başkenti de olan Varşova’dır. Şehir, banliyöleri ile birlikte ülkenin en çok nüfus yoğunluğuna sahip bölgesidir. Eğer ki bütün canlılığı ve de atraksiyonları,şehircilikleri ile büyük şehirlerin hayranı iseniz(ki Varşova ülkenin en büyük şehridir.), başkentimizi görmeniz gerekir. Ama kendinizi ormanların ve vahşi yaşamın cazibesine kaptırmak isterseniz, Mazowiecka ovasında da kendiniz için bir şeyler bulabilirsiniz.

Varşova’ya 40km uzaklıktaki Zalew Zegrzynski gölü, rüzgar sörçüleri ve de denizciler için mükkemmeldir.Ülkedeki Hel Peninsula’dan sonra rüzgar sörfü için en iyi mekandır.

Kampinos Ormanı da Varşova’nın hemen yanında yer almaktadır. Avrupa’da bir metropolisin yanında bulunan tek Ulusal Park olarak , yürüyüş severler ve de bisikletçiler için eşsiz bir yerdir. Kır Turizmi için de altyapı oldukça iyi gelişmiştir, bunun için gece kalacak yer konusunda sıkıntı çekmezsiniz.Halk bilimi meraklıları için de etnografik vaatleri sizi yüzüstü bırakmayacaktır. Eğer bölgede iseniz, Fredryk Chopin’in doğum yeri olan Żelazowa Wola’yı da ziyaret edebilirsiniz.

Podlasie bölgesi ise bütünüyle başka bir hikaye. Burada büyük,vahşi ve eski Bialowieza ve Knyszynska ormanlarını bulunmaktadır. Bölgeye özel atraksiyonların başında müthiş doğası ve çok çeşitli türleri ile doğal yaşamı gelmektedir. Bialowieza baltagirmemiş ormanı Avrupa’daki sayıları artık oldukça azalan baltagirmemiş ormandan bir tanesidir ve de UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

Polonya düzlüklerindeki iklim ise daha karasal iklime yakındır. Günler arasındaki derece farklılıkları yüksek olup, yazlar ülkenin diğer bölgelerine göre daha uzun yaşanır.

image

Bölgenin arazi yapısını büyük ve güzel yeşil alanlar, yavaş akan nehirler ve de gölcükler oluşturur. Yumuşak havasından dolayı tarım için elverişli toprakları da vardır. Silesia’nın aşağı bölgesi , meyvelenme süresi uzun olan bitkiler için özellikle elverişlidir. Geografik olarak çok büyük bir alan olmasa da, bir çok atraksiyon vaad etmektedir. Harika kaleler, saraylar ve konaklar. Bazısının tarihi orta çağa dayanır. Zamanında Almanya’ya ait olan yerler kendilerine özgü çekilicilikleri ile turistleri ayrıca cezbetmektedir. Wrocław mimari açıdan incilerle dolu, coşku dolu bir şehirdir. Ayrıca bir zamanlar aktif olarak kullanılmış olan Złoty Stok’daki altın madeni veya Wałbrzych ve Nowa Ruda’daki kömür madenleri gibi. Table sıradağlarındaki,tarihleri Nazi zamanlarına dayanan yeraltı geçitlerini de görmek isteyebilirsiniz.

BaşaDön

Yüksek Araziler

image

Polonya’daki yüksek arazilerde yumuşak eğimler, patikalar, antik dağ yamaçlari ve büyüleyici hazine avları sizi beklemekte. Burada bir çok turist yolları ve cezbedici köyler bulacaksınız. Coğrafi bölge olarak: Malopolska, Lubelska ve Sandomierska yüksek arazileri vardır. Aynı zamanda Polonya’nın tek çölü de bu bölgededir, Błędowska çölü 33km kare büyüklüğündedir. Katowice’den çok da uzaka değildir.Krakov da Polonya’nın hafif yüksek arazilerinden birinende kuruludur. Jeolojik olarak Polonya’nın en eski bölgesidir. Yani eğer yürüyüş yapmaya veya mağara gezilerine meraklı iseniz , bu bölgeye kesinlikle uğramalısınız! Krakov , Polonya’nın tarihi başkentidir. Şehir, göreceli olarak Tatra Dağları’na da yakındır. Sadece iki saatlik bir tren veya araba yolculuğu sonunda Tatraların kalbindesiniz – Zakopane’de!

image

Lubelska yüksek arazisi: Lublin, Roztocze ve Leczynsko-Wlodawskie Göller bölgesi. Polonyanın bu bölgesi kireçtaşı ve lös yönünden çok zengindir bu da yapılara yansımıştır. Tabloluk görüntüleri ile bir çok boğaz ve vadi de vardır. Doğaseverler özellikle tertemiz akarsuları , el değmemiş doğası ile Roztocze’ı görmelidir. Eğer ki tarihi doğaya tercih ediyorsanız, Lublin’i ziyaret etmelisiniz. Bu şehir yüzyıllar öncesinden kalma kültürel mirası hala layığıyla taşımaktadır. Doğa gezilirini biraz tarih, biraz da mimari güzellikleri ile birliştirmek isteyenler için ise çok özel bir yer var! Vistula Nehri üzerindeki Pulawy ve Kazimierz’i ziyaret edin, kesinlikle memnun kalacaksınız.

Puławy’de bir zamanlar Czartoryski ailesine ait olan muazzam parkı ziyaret edebilirsiniz. Kazimierz ve Wisłą tonlarca kafe ve lokantası ile şirin küçük bir kasabadır, aynı zamanda bir çok Leh sanatçısının da burada evleri vardır. Varşova ve de Lublin’e de yakındır. Bölgenin iklimi, yazları genellikle uzun ve ılıman, kışları ise çok soğuktur.

Kotlina Sandomierska daha çok Solska Ormanı ve de de nehirler için bir havza konumundadır. Lubelska arazileri gibi burası da yıl boyunca oldukça fazla miktarda güneş ışığına maruz kalır. Zamosc ve Sandomierz görmeye değer şehirlerdir.

BaşaDön

Dağlar

image

Polonya’daki dağ çeşitliliği o kadar çoktur ki herkes kendisi için bir şeyler bulabilir.Eğer kayak yapmaya ilgili iseniz, Tatra Dağlarına gitmelisiniz, eğer yeni yeni kış sporlarına merak saldı iseniz Besikidy bu işe başlamak için biçilmiş kaftandır. Sudety ise, diğer bir taraftan, dağlarda yürüyüş ve dağcılık yapmayı sevenler için tavsiye edilir. Polonya’nın dağlarının en yükseklerine,zirvelerine mi tırmanmak istiyorsunuz? Karpatlar sizi beklemekte! Tam da orada Polonya kışının başkenti bulunmakta – Zakopane.

Sudety dağ bölgesi, Polonya’nın ikinci en eski dağlık bölgesidir (Swietokrzyskie dağlarının ardından), hoş manazalarıyla ünlüdürler. En yüksek noktası deniz seviyesinden 1602 metre yükseklikteki Sniezka’dır. Dağlık bölgenin iklimi tipiktir. Sudety uzun zamandır turistlerin odak noktasıdır. Bisikletçiler ve hiking yapmayı sevenler için bir çok patika,kayakçılar için liftler ve gecelik ziyaretçiler için bir çok konaklama imkanı vardır.

image

Karpat Dağları Polonya’nın en önemli ve en bilinen dağlık turizm bölgesidir. Kayalık oluşumlarına göre bu dağlar daha narin ve düzensiz şekillere sahiptirler. Beskidy Dağları daha alçak olsa da , Tatra dağları da yüksek dağlık bölgelere göre çok iyi örnek oluştururlar.

Tatra Dağlarının yanındaki Pieniny dağlarında bulunan Dunajec ırmağında rafting yapmanın da keyfine bakabilirsiniz.Bu bölgede de bir çok konaklama opsiyonu mevcuttur. Alternatif olarak Szczawnica’yı da kısa bir ziyaret düzenleyerek , büyüleyici Homole geçidini görebilirsiniz.

Eğer dağlar arasında ovalarda manzaralar eşliğinde gezinmekten hoşlanıyorsanız Beskidy dağlarını ziyaret ediniz. Ama eğer daha iddialı ve zorlayıcı bir macera peşinde iseniz , yüksek tepeler,kayalar ve göllere meydan okuma peşindeyseniz Tatra’lar daha uygun bir seçenektir.

Tatra’ya gitti iseniz, Podhale bölgesinin başkenti olan Zakopane’yi görmemek olmaz. Burada Zakopianski’nin inanılmaz mimarisini ve Polonya’nın bu tarafına özgü karakteristiğine tanık olabilirsiniz. Kentten yakınlardaki dağlardaki turistik patikalara, yakın kasabalara ulaşabilirsiniz, ki bunlardan bazıları hala geçen yüzyıldan kalma gibi görünmektedir.

Podhale bölgesi geleneksel sanatı ile de ünlüdür. Her kasabanın kendi ustaları vardır, kimisi tahta yontma, kimisi cama resim yapma, kimisi de geleneksel ve bölgeye özel ayakkabı yapmada ustadır. Ancak burada geleneksel kostümleri içerisinde dolaşan insanlarla tanışabilirsiniz. Yerel aletlerle çalınan müzikleri de efsanedir. Bunlaın hepsi de Polonya’nın Podhale bölgesini eşsiz kılmaktadır. Burada aynı zamanda AB tarafından sertifikalı keçi peynirlerinden(oscypki, bryndza ve budz) alabilirsiniz. Bunlar feta Yunanlılar için veya Camembert Fransızlar için neyse aynı şeydir.

Nereyi gezmeyi seçerseniz seçin, iklimine göz atmayı unutmayın. Karpatların havası , Alplere çok benzer olarak hemen her an değişebilir. Burada bolca yağmur yağar ve yükseğe çıkıldıkça daha soğuk olur.

BaşaDön

Kır Turizmi

image

Kır turizmi, ya da bizim söylemimizle “Armut ağacının altındaki bir tatil” , Polonya’da boş zamanı geçirmenin en iyi yollarından biridir. Bu turizm şekli yerel halk için ek bir geçim kaynağı oluştururken, gezenlere de daha güzel tatil olanakları yaratmaktadır.Bu tarz bir tatil aynı zamanda maliyet açısından da daha makuldür. Kır Turizmi bir çok eğlence vaad eder, hayvan besiciliğinden, ev yapımı ekmek ,peynir veya soğuk yemekler tatmaya kadar. Bunlara ek olarak da: Ata binmek, at ve at arabası gezileri, kamp ateşleri vs. Gibi eğlenceleri de unutmamak gerekir. Bu turizm ekolojik tarımı da destekler. Bu turizmin en çok doğaseverlerin arasında popüler olmasına şaşmamak lazım.Unutulmaz bir macera istiyorsanız, Polonya’nın herhangi bir yerindeki çiftliklerden birini gezmeyi unutmayın. En gözde istikametler arasında: Mazuria, Warmia, Kurpie ve Silesia’nın alt kesimi sayılabilir. Seçenekler internet üzerinden bulunabilir, örnek olarak www.agroturystyka.pl sitesine bakabilirsiniz.

BaşaDön

¿Quieres estudiar en Polonia u obtener más información? Crea la cuenta o ponte directmente en contacto con nosotros


polonya, polonyada üniversite, polonyada eğitim, polonyada yüksek lisans, polonyada master, polonyada üniversite eğitimi