Polonya’da vergi | Think Poland
Agents Zone Ana Sayfa

Polonya’da vergi

image

Öğrenciler Konuşuyor:
Zainab Shabir (Birleşik Arap Emirlikleri)
Polonya’daki vergi sistemi ile ilgili arapça hiç bir kaynak bulamadım. Think Poland’ın Poznan’daki ofisine gittim, ve bana NIP vergi numaramı nasıl alabileceğimi çok net bir şekilde açıkladılar. İki hafta sonra numaramı almış bir şekilde, yasal olarak çalışabilecek hale geldim!

Diğer AB ülkelerinde olduğu gibi Polonya’da da değişik bir çok vergi vardır. KDV(VAT) ve tüketim vergisi Polonya bütçesinin büyük bir kısmını oluşturur. Fakat yabanvı öğrencilerin bunlarla çok da uğraşmasına gerek yoktur zira, bu vergiler görülen fiyatlara dahildirler.Polonya’da çalışan herkes gelir vergisi ödemeye mecburdur. Polonya’da iş sahibi olabilmek için 3 çeşit kontrat imzalamalısınız: Standart bir iş kontratı umowa o pracę), görev kontratı (umowa zlecenie) veya belli bir işe özel kontrat. (umowa o dzieło).

Öğrencilere genellike görev kontratı veya özel iş sözleşmesi teklif edilir, özellikle de dönemsel işlerde. Bu şekildeki kontratlarla daha az vergi ödersiniz, yani gelirinizin çoğu cebinizde kalır.

Vergiler
Polonya’da çalışanların tabii olduğu,sözleşme tipinden bağımsız iki vergi dilimi
3,090 PLN Aşağısı – 0%Başka bir deyişe eğer 3090 PLN’dan daha az kazanıyorsanız vergi ödemessiniz.
3091 ve 85 258 PLN aralığı %18 gelir vergisi ödenir.
85,259 PLN’dan daha fazla32% gelir vergisi ödenir.

Sözleşme tipinize göre , işverenizin ödemek zorunda olduğu sosyal sigortadan faydalanma hakkına sahip olabilirsiniz. Benzer olarak, işvereninizin verginizi yatırmak zorunda olduğunu da unutmayınız.

Sizin yapmanız gereken tek şey yıllık PIT vergi başvunuzu yapmaktır. Her yıl için Nisan 30’a kadar bu başvuru yapılmalıdır. Mesela 2010’da geliriniz oldu ise, bu durumda 2011’in Nisan 30’undan önce başvuru yapılmalıdır.

PIT başvuru formu çalıştığınız yerden alacağınız finansal dökümanlar baz alınarak doldurulur. Bütün total geliriniz ve ödenen vergiler bu kişisel başvuruda belirtilir. Bu başvurularda zorluk yaşarsanız, Think Poland mümessillerinden biri ile iletişime geçin.

¿Quieres estudiar en Polonia u obtener más información? Crea la cuenta o ponte directmente en contacto con nosotros


polonya, polonyada üniversite, polonyada eğitim, polonyada yüksek lisans, polonyada master, polonyada üniversite eğitimi