Polonya\'da Tıp öğrenimini | Think Poland
Agents Zone Ana Sayfa

Polonya'da Tıp öğrenimini

image

Polonya kaliteli tıp üninversiteleri ile ünlüdür. Üniversitlerin popülerliği her yıl gelen öğrencilerle teyit edilir, öreneğin her yıl binlerc öğrenci ABD’den Kanada’dan Norveç’ten ve Sudi Arabistan’dan gelmektedirler. Böylece gelen öğrenciler, hem dünyaca tanılan diplomalarını almış olacaklar hem de Batı Avrupa, Amerika ve Avustrulya’daki üniversitelerden çok daha az ücret ödeyerek.

Polonya tıbbi üniversitelerde son teknoloji ve uzman kadrosuyla dünya çapında başarılı bilimsel çalışmalar yapmaktadır. ABD'de ilk tam yüz nakli Poznan Tıp fakültesi Üniversitesi'nden mezun olan Polonyalı doktor Maria Siemionow liderliğinde bir cerrah ekibi tarafından yapıldığını biliyormuydunuz?

Polonya'da bir tıbbi üniversiteye devam etmeyi seçerseniz niteliklerinizin başka bir yerde kabul edilmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Bologna sürecinin bir parçası olmakla, Polonya üniversiteleri size tüm Avrupa'da tanınan bir derece sunacak. Dahası, Polonyalı tıbbi üniversiteler dünya genelinde en önemli kurumlar tarafından akredite edilmiştir ve listelenmiş, bu kurumlar şunlardır : Uluslararası Tıp Eğitimi Rehberi (IMED), Yabancı Tıp Mezunları Eğitim Komisyonu (ECFMG) ve Amerikan Ulusal Kurulu Tıbbi Examineri. Ayrıca Polonya Üniversiteleri dünyaca ünlü üniversiteler ile işbirliği yapmaktadır; örneğin Lodz Tıp Üniversitesi Amerika’nın en ünlü iki tıp üniversitesi olan Alabama at Birmingham (Atlna) ve MD Anderson Cancer Center (Teksas) ile işbirliği yapmaktadır.

Eğer Polonya’da tıbbi bir üniversitede okumak isterseniz takip etmeniz gereken bir birkaç seçeneğiniz olacaktır.

Lodz Tıp Üniversitesi

image
 • 4 yıllık MD programı - 4 yıllık program standart ve kriterleri Lodz Tıp Fakülttesi Üniversitesi üyeleri ile Amerika Birleşik Devletleri Tıp İttifakı Enstitüsü üyeleri ile ortaklaşa hazırlanmıştır. Eğtim dili ingilizce olan 4 yıllık bölüm eğtiminin ilk iki yılını Polonya dışında tamamlamış olup ve eğtimini devam ettirmek için yeterli İngilizce’ye sahip olanalar içindir.Bu bölüm öncelikle Amerikan eğtim modelini takip etmek isteyen ve USMLE sınavlarını geçmek isteyenler için tasarlanmıştır.
 • 6 yıllık MD program – 6 yıllık MD bölüm lise mezunları için tasarlanmıştır. Bu bölüm Polonyalı tıbbi yükseköğretim kurumları için zorunlu olan ve AB standartlarına uygun gereksinimlerine gore hazırlanmış tam gün bölümüdür.
 • 5 yıllık MD programı 5 yıllık bölüm klinik öncesi ve klinik eğtimini isteyen yabancı öğrenciler için tasarlanmıştır.


Poznan Tıp Bilimleri Üniversitesi

image
 • 4 yıllık MD Programı - 4 yıllık M.D. bölüm ABD Kanada ve uluslarası öğrencileri için hazırlanıp aynı zamanda ön-tıp eğtimlerinden kimya, fizik ve biyoloji derslerinde yeterli notlar alanlar için tasarlamıştır.
 • 6 yıllık MD Programı - Bu program Polonyalı müfredata dayalıdır. Lise mezunu, kimya, fizik, biyoloji ve İnglize derslerinde yeterli notlar alan Avrupalı ve diğer adaylar için tasarlanmıştı. Program iki kısımdan ibarettir:
  • Kısım, (klinik öncesi iki yıl kaplayan) ağırlıklı olarak aşağdaki konulara ayrılmıştır: anatomi, tıbbi biyoloji, kimya, biyokimya, histoloji, embriyoloji, fizyoloji, tıbbi Latince ve tıbbi Lehçe.Bu süre zarfında bu konuların klinik yönleri yavaş yavaş tanıtılmaktadır.
  • II. Kısım, üçüncü yılında başlar ve dersin kalan dört yıl kaplar. Tüm teorik ve klinik konuları tamamladıktan ve gerekli tüm sınavları geçtikten sonra öğrenci’ye MD tıp diploması verilir
 • 5 yıllık DDS Programı - Bu program lise mezunu olup kimya, fizik, biyoloji, matematik ve İnglize derslerinde yeterli notlar alan adaylar için tasaralanmıştır. Başarılı öğrenciler Diş Cerrahisi Doktoru (D.D.S.) derecesiyle ödülendirilir. 5 Ekim 2004’te yeni açılan Diş Hekimliği fakültesi(Collegium Stomatologicum) açılışı yapıldı. Bu yeni fakültenin açılışıyla öğretimin ve araştırma faileyetlrin daha gelişmesine fırsat yaratı.
 • image
  3 yıllık Lisans Fizyoterapi Programı - Fizyoterapi bölüm Polonya müfredatına bağlı olup dersler İngizce olarak verilir. Bu bölüm iyi eğitim görmüş uygun olgunluk seviyesine sahip ve kariyerine bağlılığı olan adaylar içindir.
 • 6 yıllık Ecz. D. Programı Ecz. Bölümü 2009’da Poznan Tıp Bilimleri Üniversitesi’de başlamıştır. Eğtim dili İngilizce olan Eczane (Pharm. D.) Programı, uluslararası lise mezunları ve üniversite mezunları için tasarlanmıştır. Bu programa kayıt yaptırıması için biyoloji,kimya ve İnglize derslerinde yeterli notlar alınması gerekliği vardır. Tıp Bilimleri Poznan Üniversitesi'nde sunulan Eczacılık (Pharm. D.) Programı Eczane Profesyonel Programı Eczacılık Eğitim Akreditasyon Konseyi (ACPE) 'nin Akreditasyon Standartları ve Yönergeleri ile uyumludur, yanı sıra Avrupa Parlamentosu Direktifi 2005/36/EC ve Avrupa Konseyi’nin mesleki niteliklerini tanimasına uyumludur.

BaşaDön

¿Quieres estudiar en Polonia u obtener más información? Crea la cuenta o ponte directmente en contacto con nosotros


polonya, polonyada üniversite, polonyada eğitim, polonyada yüksek lisans, polonyada master, polonyada üniversite eğitimi