Gündelik Hayat | Think Poland
Agents Zone Ana Sayfa
Güvenlik Yaşam Masrafı Para Birimi Toplu Taşıma
Sağlık Hizmetleri Din Posta ve Telefon Hizmetleri Diğer Kullanışlı Bilgiler

Güvenlik

image

Öğrenciler Konuşuyor:
Jhumpa Rushdie (Hindistan)
Varşova’daki uluslararası öğrencilere selamler! Polonya’ya 2010’da geldim,geldiğimde ülkede kimseyi tanımıyordum. “Think Poland” ‘ın düzenledği oryantasyon gününde Hindistan’dan bir kız ile tanışıp,arkadaş oldum. Yeni bir ülkede yaşama deneyimini paylaşarak öğrenmek bizim işimizi çok kolaylaştırdı. “Think Poland” ‘ın organizasyonlarına gelin, hiçbir zaman yalnız kalmayacaksınız!

Güvenlik

Polonya, düşük suç oranıyla, oldukça güvenli bir ülkedir. Ama tabii ki ,dünyanın heryerinde olduğu gibi, burada da aklıselim davranılması ve güvenliğinizi tehlikeye atacak davranışlardan kaçınılması önerilmektedir. Geceleri boş sokaklarda tek başınıza dolaşmaktan kaçınmalı, yanınızda çok fazla para taşımamalı veya size laf atan yabancılara cevap vermemelisiniz. Evden çıkarken veya arabanızdan ayrılırken kitlediğiniz emin olunuz, kredi kartı ve banka kartlarınızı asla evde bırakmayınız.

İdari Polisler , şehir muhafaza ekipleri ile birlikte Polonya’da sizin güvenliğinizden sorumludur.Polisler ,Polonya yasalarına sadık kalındığına emin olmakla yükümlülerdir . Bu doğrultuda soruşturma açabilir, kriminal takip yapabilirler ve sivillerin en iyi şekilde korunmasını sağlamak için çalışırlar. Polislerin gerek görülmesi durumunda , kimlik sorma yetkisi vardır ve de başkalarına tehdit yaratan kişileri tutuklayabilirler. Yasayı çiğnerseniz, polis size ceza kesebilir ya da tutuklayabilir. Şehir muhafaza ekipleri kentsel alanlarda asayişi sağlar. Genellikle konser ve festival gibi organizasyonlarda güvenliği sağlarlar. Herhangi bir problem ile karşılaşırsanız, kendinizi tehdit altında hissederseniz veya sadece kaybolmanız durumunda bile , herzaman bir polise veya şehrin güvenlik görevlilerine danışabilir ve yardım isteyebilirsiniz.

Polonya için acil telefon numaraları:
Genel Acil Durum telefon hattı 112 Sabit ve mobil telefonlardan aynı şekilde aranabilir. Aradığınızda bir telefon operatörü sizi doğru bölüme yönlendirecektir.
Polis997 Eğer cep telefonundan arıyorsanız, numarayı çevirmeden önce şehir kodunu da eklemeniz gerekmektedir.Örnek: Eğer Varşova Polis Departmanını arıyorsanız 22997 numarayı çevirmelisiniz.
İtfaiye998 Eğer cep telefonundan arıyorsanız, numarayı çevirmeden önce şehir kodunu da eklemeniz gerekmektedir.Örnek: Eğer Varşova İtfaiyesini arıyorsanız 22998 numarayı çevirmelisiniz.
Hızır Acil/Ambülans- 999- Eğer sabit bir telefon ya da telefon klübesinden arıyorsanız, numarayı direk 999 olarak çevirmelisiniz. Eğer cep telefonundan arıyorsanız, numarayı çevirmeden önce şehir kodunu da eklemeniz gerekmektedir.Örnek: Eğer Varşovada bir ambülans arıyorsanız 22999 numarayı çevirmelisiniz.
Acil yol Yardımı981 Eğer cep telefonundan arıyorsanız, numarayı çevirmeden önce şehir kodunu da eklemeniz gerekmektedir.Örnek: Eğer Varşovada arıyorsanız 22981 numarayı çevirmelisiniz.
Şehir Muhafaza986 Eğer cep telefonundan arıyorsanız, numarayı çevirmeden önce şehir kodunu da eklemeniz gerekmektedir.Örnek: Eğer Varşovada Belediye Zabıtasını arıyorsanız 22981 numarayı çevirmelisiniz.
BaşaDönp

Yaşam Masrafı

image
Polonya 2004’ten beri Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen, hala bir çok avrupa ülkesine göre daha ucuza yaşanabilir bir ülkedir.

Gündelik ürün fiyatları

Taze meyve ve sebzeleri yerel bir pazardan almak en iyisidr.(Polonya’da her beldede iki haftadar bir yerel Pazar kurulmaktadır.) Gündelik ürünler çoğunlukla, süpermarketler ve büyük gıda marketlerinde , bakkallarda olduğundan ucuza bulunabilir.

Aşağıdaki listede, birçok gündelik ürünün fiyatlarını bulabilirsiniz.

Food
Bir somun ekmek
Tereyağı (200 g)
Süt (1l)
Makarna (0,5 kg)
Pirinç (0,5 kg)
Patates
Elma
Muz
Tavuk
Domuz Pirzola
Kıyma (dana / domuz)
Yumurta
2 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
3 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
2 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
4 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
1kilosu 3 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
1kilosu 3 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
1kilosu 4 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
1kilosu 10 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
1kilosu 12 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
1kilosu 10 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
1kilosu 10 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
10’lu kutusu5 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
Temizlik & Banyo:
Diş Macunu
Duş Jeli
Şampuan
Temizlik kremi (banyo ve mutfak için)
7 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
4 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
4 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
10 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
Giyecek(Ucuz Markalar):
Gömlek
Pantalon
Kazak
Spor ceket
Bluz
Etek
Spor Ayakkabı
80 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
100 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
80 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
100 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
60 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
80 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
70 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
Saç Kesimi:
Erkek saç kesimi
Kadın saç kesimi
40 PLN‘dan başlayan fiyatlarla 60 PLN‘dan başlayan fiyatlarla
BaşaDön

Para Birimi

image

Polonya’nın para birimi Złoty’dir (zł, PLN). 1 złoty 100 groszy (gr.) değerindedir. Kağıt paralar 10,20,50,100 ve 200 PLN olarak ve de madeni paralar 1,2,5,10,20,50 gr. & 1,2,5 PLN olarak bulunmaktadır. Polonya yakında Avrupa Para Birimi (Euro)’ya geçmeyi planlamaktadır.

Paranızı çoğu banka şubesinde veya döviz bürolarında bozdurabilirsiniz. Bunları şehir merkezlerin,havalimanlarında,tren istasyonlarında, turistik bölgelerde ve de bazı otellerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Güncel değişim kurlarını öğrenmek için Polonya Merkez Bankası’nın web sitesine bakabilirsiniz.


BaşaDön

Toplu Taşıma

image

Polonya’daki her şehrin kendine özgü bir toplu taşımacılık sistemi vardır, bundan dolayı beldeden beldeye taşıma ücretleri değişiklik göstermektedir. Öğrenci iseniz iyi haber,toplu taşımayı indirimli olarak kullanabilirsiniz. İndirim oranı %50 lere kadar varabilmektedir, yararlanabilmek için öğrenci kartınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Tek binişlik,günlük,haftalık,aylık veya 3 aylık biletler alabilirsiniz. Eğer yoğun olarak kullanacak iseniz, hayatınızı kolaylaştıracak ve de en ucuza gelecek olan seçenek 3 aylık olacaktır.

Polonya içinde otobüs,tramvay,metro ve otobüs ile yolculuk edebilirsiniz. Fakat unutmayınız ki,tramvay ve otobüs biletleri , trenlerde her zaman için geçerli olmayabilir. Ceza ödememek için, her zaman tercih ettiğiniz yolculuk tipine uygun geçerli bir bilet aldığınızdan emin olunuz.

Otobüs,tramvay ve trenlerin dışında Polonyadaki her şehirde aynı zamanda taksileri de kullanabilirsiniz,fakat bu tür ulaşım en pahalı olandır. Taksi ücretleri kilometre başına 2-4 PLN’dan başlar ve de geceleri 3.5-4.5 PLN’a kadar tırmanabilir. Taksileri telefon ile çağırabilir veya yoldan çevirebilirsiniz. Ya da park halindeki taksileri de kullanabilirsiniz. Taksiler çoğunlukla tren istasyonları,havalimanları, alışveriş merkezleri veya şehrin en kalabalık yerlerinde beklerler.

Bazı ulaşım firmaları taksi olarak kayıt olmamışlardır. Bir nevi korsan taksi olarak görev yaparlar, taksi işareti taksalar da genellikle taksi üzerinde telefon numarası göremessiniz. Bu şekilde işleyen araçlara binmekten kaçınınız,zira bunlar normal taksilere göre daha pahalılardır. Taksileri telefon ile çağırmak ya da kapılarının üstünde telefon numarası açık bir şekilde yazılmış olan taksileri tercih etmek akıllıca olacaktır.

BaşaDön

Sağlık Hizmetleri

image

Polonya’da öğrenim görüyorsanız, ya Ulusal Sağlık Fonu(NFZ) tarafından sigortalanmış olmanız ya da Avrupa Sağlık Sigortası Kartı(EHIC) sahibi olmanız gerekmektedir. Vize alabilmeniz için sağlık sigortası sahibi olmanız gerekmektedir.(Daha fazla bilgi için Gereksinimler bölümüne göz atınız.) Eğer hastalanırsanız , NFZ ile anlaşması olan(herhangi bir devlete bağlı sağlık merkezi veya üniversite sağlık merkezi) bir Pratisyen Hekime gitmelisiniz ve EHIC’inizi veya sağlık sigortanızı göstermelisiniz. Burada sizinle ilgilenen hekim sizi inceleyerek doğru bir uzmana veya gerek gördüğü takdirde bir hastaneye sevkinizi gerçekleştirecektir.

Acil bir durumda (kaza hali,ani bir rahatsızlık veya doğum anı) ambulans arayabilir veya direk hastenenin acil bölümüne (SOR) gidebilirsiniz. Bu gibi durumlarda medikal taşıma ücretsizdir,fakat hastanede sağlık sigortanızı ibraz etmeniz gerekir.

BaşaDön

Din

Polonyada inanç özgürlüğü anayasa koruması altındadır.Yasal olarak tanınmış 138 tane inanç vardır. Hristiyanlık(Roman Katolik Klisesi) Polonya’daki en yaygın din konumundadır. İkinci en yaygın inanç ise Polonya Ortodoks Klisesi’dir, onu Augsburg Evangelik Kilisesi ,bazı diğer Protestan inançları ile diğerleri takip eder. Yehova Şahitleri de oldukça yaygındır.Bunların yanında ülkede bulunan dini topluluklar arasında : The Association of Jewish Communities in Poland, The Muslim Religious Association, Crimean Karaites Religious Association, International Society for Krishna Consciousness, Sikhism and The Buddhism Association.

BaşaDön

Posta ve Telefon Hizmetleri

image

Günümüz dünyasında, cep telefonları iletişim için kullanılan en popüler ve de en rahat araç konumundadır. Polonya’da himet veren bir çok mobil servis sağlayıcısı mevcuttur. Era,Orange ve Plus GSM bunlardan bazıları olarak sayılabilir. Öğrenim göreceğiniz süre boyunca bu şirketlerden birinden kontratlı veya kontratsız olarak hat alabilirsiniz. Bunlara alternatif olarak ucuz olarak internet üerinden aramalar yapabilirsiniz.(Skype veya Tlenofon) Polonya’da hala sokaklardaki telefon klübelerinden de arama yapabilirsiniz. Bunlar için özel telefon kartlarını büfelerden,gazete bayiilerinden,benzinliklerden veya postanelerden satın alabilirsiniz.

Ulusal posta operatörü Poczta Polska(Posta Polonya)’dır. Bir gönderi yapmak istediğinizde herhangi bir postahaneye giderek buradan işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İki çeşit gönderi yapabilirsiniz: ekonomi ve öncelikli. Öncelikli seçeneği ile gönderiniz gideceği yere bir sonraki iş günü ulaşır(postaneye gönderiyi öğlen 3’ten önce verdiğiniz varsayılırsa) ,eğer avrupaya gönderi yapıyorsanz da 3 günde. Avrupa dışında bir ülkeye gönderi yapıyorsanız bu süre 5 ile 7 gün arasını bulabilir. Ekonomi seçeneği ile gönderilen paketlerin ulaşması ise daha fazla sürer, ve bu yöntem tavsiye edilmez. Eğer gönderilerinizin ne kadar tutacağını öğrenmek istiyorsanız: http://www.poczta-polska.pl/cennik.htm

Eğer önemli bir döküman gönderiyorsanız, gönderinizi taahhütlü(registered) yapmanız tavsiye olunur,bu şekilde paketinizin nerede olduğunu takip edebilirsiniz ve paketinizin kaybolmadığından emin olabilirsiniz.

BaşaDön

Diğer Kullanışlı Bilgiler

Elektrik

image

Polonya’daki elekrik voltajı diğer Avrupa Birliği ülkelerindeki ile aynı, yani 230 V’dir. Polonya prizleri Fransız E tipi prizlerdir. Bu tarz fişlerde,birbirinden 19 mm uzaklıkta bulunan, 4.8 mm’ye 19 mm iki yuvarlak pin ve de topraklamanın girebileceği bir delik bulunur. Prizlere fişler topraklama üste gelecek şekilde takılır. Eğer değişik tarzda priz kullanan bir ülkeden geliyorsanız ,gelmeden önce bir adaptör almayı unutmayınız.

Ölçü Birimleri

Polonya’da metrik sistem kullanılmaktadır, yani 1 m= 100 cm, 1kg = 1000g’dır. Araçların hız limitleri ise kilometre/saat cinsinden hesaplanır. Hava durumu içinse Celcius derece ve hava basıncı ise hectopascals (hPa) kullanılır.

BaşaDön

Life in Poland is convenient and affordable. If you use your common sense, you can feel safe and sound in our country.

¿Quieres estudiar en Polonia u obtener más información? Crea la cuenta o ponte directmente en contacto con nosotros


polonya, polonyada üniversite, polonyada eğitim, polonyada yüksek lisans, polonyada master, polonyada üniversite eğitimi