Gereksinimler | Think Poland
Agents Zone Ana Sayfa

Eğitim Öğrenci Vizesi Oturum İzni Güvenlik ve Sağlık
Dil


Gereksinimler

image

Öğrenciler Konuşuyor:
Fynn Liang (Malezya)
Polonya’da tıp okumaya geldim. Eğitimin kalitesi yurtdışında da bilinmekte, hem de fiyatlar diğer Avrupa ülkeleri kadar fazla olmamasına rağmen. Toplanması gereken dökümanlar ve evrak işleri oldukça fazla idi ama Think Poland beni bu sürecin her adımında beni bilgilendirerek, yolumu aydınlattı. Şimdi ise hayalim olan Doktor olmama çok az kaldı!

Eğer Polonya’da okumak istiyorsanız yerine getirmeniz gereken ön şartlar bulunmaktadır. Ama sakın gözünüz korkmasın! Bu işler sizin ülkenizdekinden daha karmaşık değil. Acentalarımızın her zaman size yardımcı olmak için bulunduğunu unutmayınız.

Her şeyden önce bir okuldan mezun olmanız gerekir.Ancak bir liseden mezun olarak akademik bir derecede eğitim alabilirsiniz. İkinci olarak Polonya’daki eğitiminiz süresince oturumunuzu yasallaştımanız gerekir. Üçüncü gereksinim ise sağlık ve güvenliğinizi güvence altına almalısınız. Son olarak da dil bilginizi,İngilizce ya da Lehçe hangisi olursa olsun, belgeleyen bir sertifika ile belgelemeniz gerekir.


Eğitim

Polonya’da eğitim alabilmek için ikinci derece bir eğitimi(ortaöğretim) bitirmeniz ve de üniversiteye başvurabileceğinizi gösteren bir çıkış belgesine sahip olmanız gerekir. Eğer ki International Baccalaureate (IB) veya European Baccalaureate sınavlarından birini vermiş iseniz, özgürce Polonya üniversitelerinde lisans okumak için başvurabilirsiniz.

Eğer , fakat bu belgeler birine sahip değilseniz onun yerine ülkenizden aldığınız bu belgelere denk bir belgeniz var ise , bu belgenin Polonya’nın diplomatik OUTPOST’larınca veya dengi bir kurumca tanınması gerekmektedir. Legalization ; diplomanızın , alınan ülkenin yasalarına uygun bir şekilde verilip verilmediğini belgelemeye yarar. Bundan sonra ise bunu Polonya yasalarına uygun olarak onaylanması gerekir. Yurtdışından bir üniversitenin tanınmasını sağlama işlemine denklik (nostrification) denir.

Benzer şekilde yüksek lisans programlarınca kabul alabilmek için de bir Polonya kurumundan alınmış bir diploma ya da yabancı ülkelerden alınan denk bir belgenin ibrazı şarttır. Yabancı ülkeden alınmış diplomanızın denklik(nostrification) belgesini Polonya’daki üniversitenize ilk dönemin sonuna kadar ibraz etmeniz gerekmektedir. Eğer bu işlemin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız lütfen acentamıza başvurunuz. Onlar size gereken bilgiyi sağlayacaktır.

BaşaDön

Öğrenci Vizesi

image

Think Poland Polonya için öğrenci vizesine başvurmak için öğrencilere yardım eder. Prosedürler gelmekte olduğunuz ülkeye göre değişiklik gösterebilir.Buna rağmen , bazı gereksinimler bütün ülkeler için aynıdır. Bunlardan bazıları:

  • Bir başvuru formunun doldurulması
  • Geçerli bir Pasaport
  • Polonya’da bir okuldan alınmış kabul mektubunun kendisi
  • Kısa bir özgeçmiş(CV)
  • Okul belgeleri ve diplomalar
  • Eğitim alınacak dile dair yeterlilik belgesi
  • Eğitim süresince Polonya’daki yaşam ve eğitim masraflarının karşılanabileceğine dair kanıt
  • Sağlık sigortası
  • Fotoğraf

Bulunduğunuz ülkedeki vize başvurusu ile gereksinimleri öğrenmek istiyorsanız, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

BaşaDön

Stay permit

image

Polonya’da okuyabilmek için yerine getirmeniz gereken bir başka şart da, Polonya’da kalışınızı yasallaştırmaktır. Eğer Avrupa Birliği(AB) vatandaşıysanız ve de ülkede 3 aydan daha çok kalmak istiyorsanız ülkede kalışınızı kayıt altına aldırmanız gerekmektedir. Eğer ki AB dışındaki ülkelerden birinin vatandaşı iseniz, Polonya’ya gelmeden önce ülkenizdeki konsolosluktan vize almanız gerekmektedir. Polonya’ya geldikten sonra ise kalış sürenizi uzatmak isterseniz, vizenizin süresi dolmadan 45 gün öncesine kadar Geçici Oturum Kartı’na – karta czasowego pobytu – başvurmanız gereklidir. Gerekli düzenlemeleri yapabilmek için acentalarımızdan biri ile irtibata geçin.BaşaDön

Güvenlik ve Sağlık

Bunlardan başka, Polonya’da okumaya karar verirseniz,dokumak istediğiniz bölümde okumanıza sağlığınız açısında bir engel olmadığını kanıtlayan bir doktor raporu almanız gerekmektedir. Ek olarak, Polonya’daki tüm kalışınız süresince bir güvenceye(sağlık sigortası) sahip olmak zorundasınız.Polonya’da sağlık hizmetleri bedava değildir, bundan dolayı kaza veya hastalık durumlarına karşı sigorta sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer AB vatandaşı iseniz ve Avrupa Sağlık Sigortası Kartı(EHIC) sahibi iseniz Polonya sağlık hizmetlerinden bedava yararlanabilirsiniz.Fakat bu tarz bir kartınız yok ise, Ulusal Sağlık fonuna(Narodowy Fundusz Zdrowia) başvurarak aylık yaklaşık 40 PLN karşılığında sigorta yaptırabilirsiniz. Yapılan antlaşmalar çerçevesinde Büyük Britanya ,İsveç ve Slovakya vatandaşları Leh sağlık hizmetlerinden bedava yararlanabilirler. Çek Cumh. Vatandaşı öğrenciler ise sadece acil durumlarda ve ani hastalıklarda bu ayrıcalığa sahipltirler.Hangi sigortayı yaptıracağınız konusunda çekinceleriniz var ise ThinkPoland acentalarınza danışınız.

BaşaDön

Dil

image

Polonya’da eğitime başlamak için iyi derecede Lehçe bilmenize gerek yok. İngilizce,Fransızca veya Almanca yeterlidir. Başvuracağınız bölümün dilini bildiğinizi kanıtlayacak bir yeterlilik sertifikası sahibi olmanız gerekmektedir. Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Sınıflandırılması dahilinde,belirtilen belgelerden veya denkliğinde sertifikalara sahip olmanız gereklidir.:İngilizce için FCE, CAE veya CPE, Fransızca için DEFL B2 veya Almanca için Zertificat Deutsch Plus. Bazı üniversiteler başvuru süreçlerinde kendi yeterlilik sınavlarını yaptıklarından dolayı sertifika istemezler.Ders veya programların kendi içeriklerine bakarak bu tarz sınavlar başvurunun bir parçası mıdır değil midir öğrenebilirsiniz.

Fakat eğer Lehçe olarak eğitim almak isterseniz,derslerde katılım sağlayabilecek kadar yeterli düzeyde Lehçe bildiğinizi kanıtlamanız gereklidir. Bunun için State Certificate in Polish as a Foreign Language sınavını vermeniz gerekir. Sınav hakkında bilgi almak için Think Poland acenteleri ile veya State Commission for the Certification of Proficiency in Polish as a Foreign Language komüsyonu ile iletişime geçin.

BaşaDön

Polonya’daki üniversitelere kayıt işlemlerinin çok karmaşık olmadığını öğrenince mutlu olacaksınız!

¿Quieres estudiar en Polonia u obtener más información? Crea la cuenta o ponte directmente en contacto con nosotros


polonya, polonyada üniversite, polonyada eğitim, polonyada yüksek lisans, polonyada master, polonyada üniversite eğitimi