Çalışma izni | Think Poland
Agents Zone Ana Sayfa

Çalışma izni

image

Öğrenciler Konuşuyor:
Shamshi Kaldayajov (Kazakistan)
Programlama bölümünden mezunum. Polonya’da İngilizce konuşulan bir ortamda iş bakıyordum fakat bulup-bulamayacağım konusunda pek de fikrim yoktu,fakat artık bir öğrenci olmadığım için bulmamın çok da zor olmadığını anladım. İşverenimin tek yapması gereken benim için çalışma iznine başvurmak oldu. Şimdi Wroclaw’da ikame ederek,çalışarak hayatımı sürdürebilirim!

Eğer ki Polonya’da okuyorsanız ve de oturum iznine(Karta pobytu) sahip iseniz, Polonya’da legal olarak çalışabilirsiniz ve de çalışma iznine sahip olmanız gerekmez. Ama eğer çekinceleriniz var ise, lütfen sisteme giriş yapın (login) ve çalışanlarımızdan biri ile iletişim’e geçin.

Oturum Kartı (Karta pobytu)

Oturum kartı sahibi iseniz uzatmanız için, değilseniz de almanız için yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Bunun için giriş yapınız(log in).Polonya’da eğitiminize başladıktan sonra ülkede en fazla 3 ay süre ile kalma hakkını elde ediyorsunuz. Eğer AB vatandaşı iseniz , kendi bölgesinden gelen istekler ile ilgilenen yerel Voyvodalık ofisine başvurmalısınız. (Polonya’da yaşadığınız şehir). Eğer bölgenize hangi voyvodalılığın baktığından emin değilseniz lütfen şehirler bölmümüze bakınız.

Oturum kartı için başvurunuzu Polonya’ya geldikten hemen sonra yapmanız önerilir,ve de geliş sürenizin üzerinden 3 ay geçmeden. Döküman işlerinizde yardım edebiliriz – daha fazlası için lütfen sisteme giriş yapınız. Polonya’da oturum kartı periyodik yenileme olanağı ile genelde iki yıllık olarak verilir. Polonya’da oturum kartı ile geçirilen süre 10 seneden fazla olamaz.

AB vatandaşı olmayan kimseler de Oturum Kartı için başvuruda bulunabilirler. Bu kimselerin önce ülkeye giriş için bir vizeye sahip olmaları gerekir. Sıralanan ülke vatandaşları yapılan antlaşmalar gereği Polonya’ya gelirken vize almak zorunda değillerdir: Andorra, Antigua ve Barbuda, Arjantin, Avustralya, Bahamalar, Barbados, Brezilya, Brunei Sultanlığı, Kanada, Şile, Kosta Rika, Hırvatistan, Guatemala, Honduras, Israil, Japonya, Güney Korea, Malezya, Mauritius, Meksika, Monako, Nikaragua, Yeni Zelanda, Panama, Paraguay, Salvador, San Marino, Saint Kitts and Nevis, Seyşeller, Singapur, ABD, Uruguay, Vatikan, Venezuella, Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Çin Makao Özel Yönetim Bölgesi, İngiltere Vatandaşları (Denizötesi).

Eğer ülkeniz yukarıda listelenmemiş ise Polonya’ya gelmeden önce vize almak için başvurmanız gerekir. Vize başvurunuzda yardımcı olabiliriz.Daha fazlası için, giriş yapınız (log in). Oturum Kartına başvurabilmek için vizeye sahip olmanız gerekmektedir.

Oturum Kartı başvuru için istenen dökümanlar aşağıdadır:

  • Doldurulan 4 başvuru belgesi.(1 orijinal ve 3 kopyası)
  • 5 tane renkli fotoğraf(boyutlar: 4,3 cm x 3,5 cm, soldan çekilmiş profil fotosu)
  • Seyahat dökümanınızın(pasaport gibi) fotokopisi ve de inceleme için orijinali
  • Lokal bir devlet ofisinden alınan İkametgah belgesi
  • İşlem ücretinin yatırıldığına dair dekont.

Eğer ki oturu kartına başvuru sebebiniz, eğitiminizin başlangıcı ya da eğitiminizi devam ettirmek için ise:

  • Oturduğunuz yerde kalabileceğinize dair yasal bir belge ve de kiranızı belgeleyen bir belge(kira kontratı gibi)
  • Sağlık sigortası ya da Polonya’daki tedavilerinizin sigortanız tarafından karşılanacağını gösteren bir belge
  • Okulunuzdan alınan başvurduğunuz bölümde okuduğunuza dair belge ya da konfirmasyon belgesi. Eğitim ücretinizin yatırıldığının belgelenmesi de gereklidir.

Eğer AB eğitimleri için veya iş yerleştirmesi için Polonya’da iseniz, ek olarak aşağıdaki belgeleri göstermeniz gerekir

  • Eğitime katıldığınıza dair belge veya çalıştığınıza dair belge.

Eğer Polonya’da bilimsel araştırma için bulunuyor iseniz:

  • Polonya içerisinde yürütülen bir Araştırma programına dahil olduğunuza dair bir bilge ve bu programı yürüten enstitünün masraflarınızı karşılayacağını belirten bir belge.
Yukarıdaki tüm regülasyonlar Polonya’daki Yabancılara dair 13 Haziran 2003 tarihli yasasına dayanmaktadır.

Oturum Kartınızı aldıktan sonra yasal olarak Polonya’da çalışabilirsiniz! Daha fazla bilgi almak mı istiyorsunuz? Lütfen giriş yapın!!

Başa Dön

Oturum Kartınızı aldıktan sonra yasal olarak Polonya’da çalışabilirsiniz!


¿Quieres estudiar en Polonia u obtener más información? Crea la cuenta o ponte directmente en contacto con nosotros


polonya, polonyada üniversite, polonyada eğitim, polonyada yüksek lisans, polonyada master, polonyada üniversite eğitimi